Wednesday, August 27, 2014

EMBELSIRE E FRESKET ME QERSHI: (Receta e derguar nga Leonora Pane)500g salce kosi, 
250g pana, 
125g sheqer pluhur, 
500g qershi te fresketa dhe 3 luge sheqer,

Pasi ti keni lare qershite hiqini farat dhe prejini ne copa te vogla dhe hidhini ne nje tigan bashke me 3 luget e sheqerit e lerini te zjejne ne flake mesatare per disa min, pastaj hiqeni nga zjarri dhe lereni te ftohet, merni salcen e kosit hidhini sheqerin pluhur dhe trazojeni mire, pasi ta keni punuar panen perzjejeni me salcen e kosit me ngadal qe te mos ulet pana, me pas merni format ose disa tasa te vegjel dhe mbushini me salcen e panan e pergatiturne, ne mes me nje luge te vogel hapeni salcen ne menyre qe te hidhni nje luge kafeje me qershite qe pergatitet me pare, dhe ne fund hidhni prap salce qe te mbulohet qershia qe hodhet, pastaj futini ne ngrirje per 4 ore, pas 4 oreve merni format e mbushura dhe kthejini ne pjata si ne foto, dhe jane gati per tu servirur, Ju befte mire 

Saturday, August 23, 2014

BYREK ME QEPE E MISH: (Receta nga Leonora Pane)

Per brumin: 
700g miell, 
kripe, 
uje, 

Per gjellen:
4 qepe mesatare,
500g mish te grire,
3 luge vaj,
kripe dhe piper te zi,
niseshte per te hapur petet,

Merni nje tas hidhni miellin, kripen dhe uje deri sa te zihet brumi, munojeni mire dhe ndajeni ne 14 kulacka te vogla, mbulojeni me nje picete dhe lereni, merni nje tigan te thelle hidhni vajin dhe qepet te grira imet, hidhni kripen dhe vereni ne flak mesatare, trazojeni here pas here deri sa te skuqet mire pastaj shtoni mishin e grire dhe vazhdoni ta trazoni deri sa te thahet uji qe leshon mishi, hidhni piperin, trazojeni 2-3 here dhe hiqeni nga zjarri, merni kulackat dhe hapini te gjitha ne madhesine e nje pjate, pastaj ndajini 7 vendosini siper njera tjetres duke i lyer me vaj cdo pete, po jo te fundit, po ashtu edhe 7 te tjerat, pastaj merni njeren dhe hapeni ne nje pete te vetme ne madhesine e tepsise qe do piqni byrekun,merni tepsine lyejini me vaj dhe vereni njeren pete, pastaj hapni edhe peten tjeter ne madhenin e tepsise, hidhni gjellen ne tepsine ku keni vene peten e pare dhe hapeni ne te gjithe siperfaqen e tepsise, vendosni peten tjeter siper dhe bashkojini anet e te dyja peteve dhe kthejini anet si ne foto, hidhini vaj siper dhe futeni ne furre te piqet ne 220° per 20 - 25min, pasi te jete pjekur sperkateni me uje te ftohte dhe mbulojeni me picete e lereni te zbutet, Ju befte mire 

Saturday, August 9, 2014

TORTA SHARLOTE (Receta nga Fjoralba Seta)
Perberesit 
500gr krem maskarpone
500gr luleshtrydhe
250gr biskota savoiardi
170gr sheqer + 2 luge
6 te verdha vezesh
lengun e 1 limoni

Si fillim, vendosim luleshtrydhet te marinohen per rreth 1 ore ne nje ene pasi i kemi prere ne copa te vogla, kemi shtuar lengun e limonit dhe 2-3 luge sheqer. Lengun qe ato do te leshojne do ta perdorim per te lagur biskotat savoiardi, ndersa luleshtrydhet do t’ia shtojme kremit.

Nderkohe, me ndihmen e nje rrahesi elektrik rrahim te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te formohet nje perberje kremoze dhe me ngjyre te hapur, shtojme dalengadale kremin maskarpone duke e perziere me ndihmen e nje spatule derisa te formohet nje mase homogjene. Shtojme se fundi edhe gjysmen e luleshtrydheve te kulluara shume mire nga lengu i tepert (ose mund ti kalojme ne mikser) dhe ne kete menyre kemi perftuar kremin per te mbushur torten Sharlote.

Ne nje forme torte te rrumbullaket me hapje anash, vendosim vertikalisht njeri pas tjetrit biskotat savoiardi te lagura me lengun e luleshtrydheve dhe limonit, nderkohe qe shtrojme edhe bazen me to. Hedhim gjysmen e kremit qe pregatitem me siper, therrmojme disa biskota savoiardi ne menyre qe te formohet nje shtrese e holle biskotash, dhe shtojme edhe gjysmen tjeter te kremit. Siperfaqen e dekorojme me luleshtrydhe te fresketa dhe e vendosim torten ne frigorifer per minimumi 12 ore perpara se ta sherbejme.

E falenderoj Fjoralben  Kushdo qe ka deshire te publikoje recetat e ti/saj ne kete faqe eshte i/e mirepritur 

Tuesday, July 29, 2014

Byrek me pete sfoliate (Receta e derguar nga Sajmira)Na duhen: 
2 pete sfoliate.

Per mbushjen:
300 ml qumesht
4 veze
150 gr djathe i bardhe
150 gr kackavall

Pergatitim me pare mbushjen:
Vendosim qumeshtin ne zjar...ne nje tas rahim 4 luge mjell me pak kripe, sapo te ngrohet qumeshti shtojme mjellin e rrahur me pare trazojme deri sa masa te ntrashet, sapo te trashet e heqim nga zjari dhe shtojme vezet nje nga nje duke trazuar, shtojme dhe nje luge me gjalpe ,djathrat e grira.

Marim peten sfoliate e presim pak me majen e thikes dhe e vendosim ne foremen e kekut (unaze) lyejme me pare formen me pak gjalpe.

Shtojme mbushjen me pas vendosim dhe peten e dyte nga siper lyejme me pak qumesht nga siper dhe jemi gati per pjekje ne 170 gr C reth 40me 50 minuta .

E falenderoj Sajmiren  Kushdo qe ka deshire te publikoje recetat e tij/saj ne kete faqe eshte i/e mirepritur 

Sunday, June 29, 2014

Kek me cokollate (Receta nga Florina Haka)Perberesit:
3 filxhan caji miell
2 filxhan caji sheqer
2 luge gjelle kakao
1 luge kafeje krip
1 lug caji sode
1 filxhan kafeje vaj
2 luge uthull
2 filxhane caji uje

Per kremin:
1 kuti vitam (margarine)
3 luge kakao
sheqer

Pergatitja:
Ne nje ene perziejm miellin, sheqerin, kakaon,kripen, soden i perziejm mire qe te mos mbeten kokrriza kakao. Me pas hedhim uthullen, vajin dhe ujin perziejini mire brumi del i holle por mos i hidhni me miell sepse i prish lezetin.. Piqeni ne furre me 180 °C per 30 minuta pastaj provoni me thik ose kunj dhembesh per pjekjen,. Nderkohe qe piqet beni gati kremin ne nje tigan hidhni margarinen sapo te shkrihet hidhni sheqerin mundesisht pluhur do ishte me mire... me pas shtoni kakaon per 2 minuta dhe hiqeni pas pjekjes se kekut priteni dhe hidhni lart kremin lereni te ftohet dhe do mbeteni shum te kenaqur... Ju befte mire!!

E falenderoj Florinen Kushdo qe ka deshire te publikoje recetat e tij/e saj ne kete faqe eshte i/e mirepritur 

Shfletoni fotot e ketij albumi per me shume receta per embelsira 

Krostat me fruta (Receta nga Dafina Tushaj)Perberesit :
Per pasta frollen ju duhen:
300 gr miell
80 gr sheqer
150 gr gjalp
pak krip
2 veze
1 i kuq i vezes
lekura e 1 limonit

Per mbushjen (per kremin )
500 gr qumesht
4 te kuqe te vezes ose ndryshe te verdhe e vezes
100 gr sheqer
50 gr miell
xhelatin pluhur ( gelatina in polvere ) mund ta gjeni nder pasticeria ose supermarkete ,jane posacerisht per keto tipe tortash, fruta te ndryshme, ne kete rast duhen kivi banane pjeshke qershija, por mund te behet me cdo lloj frutash, sipas deshire tuaj.

Pregatitja :
Ne fillim pregatisim pasta frollen dmth brumin.
Duke mix perbersit e mesiperm te gjithe nje nga nje, pasi masa e brumit te jete gati e mbeshtjellim me nje celefon guzhine dhe e fusim ne frigo te pushoje per rreth 35-40 min .

Nderkohe qe masa pushon ne frigo, pregatisim kremin per mbushjen e krostates: Ne nje ene hellim te verdhet e vezes dhe shtojme dhe sheqerin dhe e perzijeme me luge ne kete rast nuk nevojitet mix .
Pastaj shtojme qumshtin miellin dhe perbersit e tjere te mbetur dhe e perziejme me luge dhe masen e vendosim ne zjarr te ulet per 5 - 10 min derisa masa te trashet pak.

Pasi masa eshte gati ,po ashtu edhe krostaten e heqim nga furra dhe siper i hellim kremin e pregatitur siper.

Siper e dekorojme me fruta te ndryshme dhe pasi eshte gati e fusim ne frigo per rreth 2 ose 3 ore. Ju befte mire 

E falenderoj Dafinen  Kushdo qe ka deshire te publikoje recetat e tij/saj ne kete faqe eshte i/e mirepritur 

Embelsire me sherbet. (Receta nga Ervina Saliu)Duhen:
2-filxh miell,
3-veze,
150gr gjalp,
1-filxh sheqer,
2-luge te vogla pluhur pjekes,
200 gr arra.

Per sherbetin:
1-gote e gjysem uje,
1-gote e gjysem sheqer ,
lekuren e nje limoni.

Rrahim ne mikser shqerin me gjalpin per disa min, me pas shtome vezet nje nga nje, duke vazhduar rrahjen, ne fund hedhim miellin qe e kemi perziere me pluhurin pjekes dhe arrat, vazhdojme rrahjen per 5 min akoma. Me pas e hedhim ne tave te lyer me yndyre dhe te sperkatur me miell,e pjekim ne 175 gr per 30-40 min. Vejme perberesit e sherbetit te ziejne per 10 min, me pas e lejme te ftohet mire, dhe ja hedhim embelsires qe me pare e kemi lene te ftohet pak. Ju befte mire 

E falenderoj Ervinen  Kushdo qe ka deshire te publikoje recetat e tij/saj ne kete faqe eshte i/e mirepritur 

Shfletoni fotot e ketij albumi per me shume receta per embelsira 

Tave me speca dhe palltixhana. (Receta nga Ervina Saliu)Duhen per gjellen:
200 gr mish te grire,
2-qepe,
2-3 hudhra,
2-palltixhana,
3-kunguj,
2-domate,
1-filxh caj oriz,
piper,rigon nenexhik,

Per mbushjen:
4-5 sperca dhe 2-3 palltixhana.

Skuqim lehte qepen me hudhrat gjer sa te zbuten me pas shtojme mishin e grire e lejme disa min dhe shtojme kungujt dhe palltixhanat qe i kemi prere imet,i skuqim me pas shhtojme domatet e grira orizin ,erzat dhe 1 gote uje.Marim specat dhe palltixhanat qe i kemi pastruar nga brenda i mbushim i vendosim ne tave dhe i hedhim gjellen nga larte i shtojme uje dhe i fusim ne furre ne 200 gr per 50-60 min . Ju befte mire 

E falenderoj Ervinen  Kushdo qe ka deshire te publikoje recetat e tij/saj ne kete faqe eshte i/e mirepritur 

Shfletoni fotot e ketij albumi per te tjera receta 

Gjelle me fasule te njoma. (Receta nga Ervina Saliu)Duhen: 
300 gr fasule te njoma,
3-patate,
3 domate ose 1 filxh caj salce,
1 qepe,
mish vici sipas deshires,
piper,rigon.

Skuqim mire mishin nga te gjithe anet me pas shtojme qepen e lejme per disa min shtojme patatet,fasulet i skuqim mire me pas hedhim salcen erzat dhe i mbulojme me uje i lejme te ziejne per 40-50 min .Ju befte mire 

E falenderoj Ervinen  Kushdo qe ka deshire te publikoje recetat e tij/saj ne kete faqe eshte i/e mirepritur 

Shfleto fotot e ketij albumi per te tjera receta 

Embelsira (Receta e derguar nga Yllka)

Per pandispanjen:
3 veze,
60 ml vaj ose gjalpe i shkrire por i ftohur, 
240 ml qumesht ne temp ambjenti,
220gr sheqer,
300 gr miell,
pak vanilje leng,
pak kripe,
1 luge caji sode per embelsira,
lekure portokalli dhe pak leng portokalli.

Per kremin:
400 ml qumesht pana,
5 -6 luge gjelle sheqer pluhur (puder).

Pergatitja:
Me mikser elektrik rrahim vezet se bashku me sheqerin pastaj shtojme vajin ose gjalpin, vaniljen, lengun e portokallit dhe ne fund miellin e perziere me sode dhe kripe,, e rrahim edhe pak sa te krijohet mase e njellojte, Me keto masa mund te bejme 24 cupcake ose 2 tepsia me diameter 9 inch =22 cm.

I pjekim ne temp 177 grade celsius per 20-25 min, ose bejme proven e kruajteses se dhembeve. pasi e pjekim pandispanjen ose cupcake-t i leme te ftohen dhe pastaj i mbeshtiellim me qese plastike per ushqimet e i fusim ne ngrirje per te pakten 1 nate, te nesermen i dekorojme dhe i leme ne katin e poshtem te frigoriferit, ne ftohje normale. Ju befte mire 

E falenderoj Yllken  Kushdo qe ka deshire te publikoje recetat e tij/saj ne kete faqe eshte i/e mirepritur